Stock: 299545WVIN: 3GCUKFED9SG299545
Used 2025 Chevrolet Silverado LT Trail Boss
Vehicle Highlights
Located at Red River Preowned
- 299545W
- Stock
- 3GCUKFED9SG299545
- VIN
- Miles
- Truck
- Body
- 4X4
- Drivetrain
- Summit White
- Exterior
- Gideon/Very Dark Atmosphere
- Interior
- Wheelbase
- V8, 5.3L
- Engine
- Gas
- Fuel
- 10-speed automatic
- Transmission
- 4
- Doors
- 18*
- Highway MPG
- 16*
- City MPG
- Crew Cab
- Cab Type
Equipment
Packages
Convenience Package II: Premium Bose 7-Speaker Sound System; Power Sliding Rear Window with Rear Defogger; In-Vehicle Trailering System App; Universal Home Remote; Hitch Guidance with Hitch View. Leather Package: Leather-Appointed Front Seat Trim; Up-Level Rear Seat with Storage Package. Safety Package: HD Surround Vision; Rear Cross Traffic Braking; Trailer Side Blind Zone Alert; Rear Pedestrian Alert; Ultrasonic Front and Rear Park Assist; Perimeter Lighting; Trailer Camera Provisions. Preferred Equipment Group 2LT: HD Rear Vision Camera; 20" X 9" High Gloss Black Painted Aluminum Wheels; Rear 60/40 Folding Bench Seat (folds Up); SiriusXM with 360L Trial Subscription; Bluetooth For Phone; Trailering Package; Standard Tailgate; Front LED Fog Lamps; Tire Pressure Monitoring System; Suspension Package; Steering Wheel Audio Controls; Teen Driver; Color-Keyed Carpeting Floor Covering; OnStar Services Capable; Power Front Windows with Passenger Express Down; Inside Rearview Mirror with Tilt; 2-Speed Electronic Autotrac Transfer Case; Deep-Tinted Glass; 12.3" Multicolor Reconfigurable Digital Display; 6-Speaker Audio System; All-Weather Floor Liner; High Gloss Black Mirror Caps; Electronic Cruise Control; Power Rear Windows with Express Down; Chevy Safety Assist; Performance Red Recovery Hooks; Integrated Trailer Brake Controller; Power Front Windows with Driver Express Up/down; EZ Lift Power Lock and Release Tailgate; Convenience Package; Auto-Locking Rear Differential; Heated Power-Adjustable Outside Mirrors. Protection Package: Rear Wheelhouse Liners; Chevytec Spray-On Black Bedliner. Power Sunroof. Front Bucket Seats. Multi-Flex Tailgate. **Equipment listed is based on original vehicle build and subject to change. Please confirm the accuracy of the included equipment by calling the dealer prior to purchase.**